Ohlédnutí do historie vývoje a vzniku vrtulníků
Již v roce 1908 vzniká první konstrukce vrtulníku, který sestrojil francouzký obchodník s jízdními koly paul cornu a 8 listopadu se poprvé na svém stroji vybaveným šestimetrovými čtyřlistými vrtulemi a spalovacím motorem vznesl do několika centimetrů nad zem.
V první polovině 20. století začali konstruktérští odborníci pánové Nikolaj Iljič Kamov, Michail Leonťjevič Mil a Igor Ivanovič Sikorskij tvořit létající stroje, které společnosti nabídly nové možnosti využití. První pokusy použití strojů, které dnes známe jako vírníky se objevily již za druhé světové války.
S nevůlí, nejasným využitím, ale současně tichým souhlasem vládních představitelů světových mocností vznikají nové stroje, které nacházejí své místo v armádě a samostatná skupina v letectví s názvem vrtulníky.
Dochází k vzájemnému opisování a vylepšování nově objevených technologií, zařazení vrtulníků do bojové činnosti a kladení požadavků na vysokou kvalitu připravenosti pilotů těchto létajících strojů s možností přepravy 8 až 12členné skupiny vojáků.
Vznik a vývoj HELISPORTU
S rostoucími požadavky na piloty v přesnosti pilotáže, přistání, visení, práce s mapou, vyhledávání cílů, vzniká také nový druh sportu, který se nejprve aplikuje v armádě a později v organizaci, která měla v době studené války za úkol připravit nové letce pro armádu známé pod názvem SVAZARM.
Postupným vývojem společnosti se čím dál tím více začínají využívat vrtulníky v soukromé sféře pro přepravu osob a plnění různých technických monitoringů, v přepravě břemen do nedostupných míst a při záchranných misích.
Rozšiřováním letecké techniky do soukromého sektoru a vznikem nových lehkých vrtulníků vznikly skupiny nadšenců, kteří provozují soukromé vrtulníky s chutí soutěžit ve sportu, který jim zvyšuje kvalifikaci a motivaci učit se novinkám. A tak vzniká nový sport „HELISPORT“
Průkopníkem tohoto sportu, ostatně jako i průkopníkem vrtulníků na světě jsou Rusové, kteří tento sport začali realizovat na vyšší úrovni a propagují ho na celém světě. Disciplíny, které naleznete popsané v samostatné záložce stránek opisují požadavky na způsobilost vyšší pilotáže v podmínkách soukromého sektoru. Veškeré sportovní disciplíny se tak staly disciplínami zařazenými do FAI.
Helisport u nás a ve světě ve spolupráci s Aeroklubem ČR
V jednotlivých státech vznikly skupiny pilotů létajících na těchto strojích a porovnávajících své zkušenosti na republikových tak i na mezinárodních soutěžích. Tak i v České republice vznikla skupinka nadšenců provozujících tento sport zaštítěná pod spolkem s názvem „CZECH HELICOPTER TEAM“ – ČESKÉ NÁRODNÍ REPREZENTAČNÍ DRUŽSTVO.
„CZECH HELICOPTER TEAM“ – ČESKÉ NÁRODNÍ REPREZENTAČNÍ DRUŽSTVO – je oficiální reprezentační družstvo zastřešené AEROKLUBEM České republiky. S Aeroklubem České republiky tak intenzivně spolupracujeme především v nominaci našich pilotů na světové soutěže.
Ve světě si náš team měří své síly v Rusku, Polsku, Bělorusku, Ukrajině, Německu, Anglii, Švýcarsku a Číně.
Pevně věříme, že se našim posádkám bude dařit úspěšně reprezentovat Českou republiku na světové úrovni a budeme moci veřejnosti, která se zajímá o vrtulníky, představit nabídku nových závodů v roce 2021.
Cílem našeho spolku je uspořádat EVENT a následně Mistrovství světa v HELISPORTU v České republice.
Dárkové předměty
pro fanoušky
Pro naše fanoušky nabízíme různé dárkové předměty, které je možné zakoupit na našem e-schopu